„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe - strona 5
      Odprawa posłów greckich | inne lektury | kontakt | reklama |
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Odprawa posłów greckich

„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe

Na tym Poseł zakończył relację z obrad Helenie. Cała trójka (Poseł, Helena i piastunka) odeszła z Placu.

Pieśń chóru

Kolejne wystąpienie chóru było zapowiedzią pojawienia się w Troi rozwścieczonych posłów greckich.

Chorus śpiewa trzecią pieśń, zapowiadającą pojawienie się posłów greckich, zawiedzionych decyzją Trojan.

Epeisodion IV

Ulisses nie ukrywał swego oburzenia i obrzydzenia dla Trojan, którzy tak zdecydowanie poparli Parysa. Gardził „złotą młodzieżą”, którą nazywał „darmozjadami” niezdolnymi do obrony własnej ojczyzny. Nie krył, iż z łatwością wojska greckie rozprawią się ze zgrają pijaków i śpiochów. Menelaos, prawowity mąż Heleny, pałał chęcią zemsty na Parysie.

Na scenie pojawili się Ulisses i Menelaos. Pierwszy z Greków nazwał Troję nierządnym, bliskim „zginienia” królestwem, w którym takie zasady, jak wierność prawu, sprawiedliwość ustąpiły miejsca przekupstwu i kultowi złota. Parysa określił jako marnotrawcę, którego „wszeteczeństwa i łotrowskiej sprawy” wszyscy bronili. Ulisses rozwodził się nad wadami tak zwanej złotej młodzieży: „Nie rozumieją ludzie ani się w tym czują, / Jaki to wrzód szkodliwy w Rzeczypospolitej / Młódź wszeteczna: ci cnocie i wstydowi cenę / Ustawili; przed tymi trudno człowiekiem być / Dobrym; ci domy niszczą, ci państwa ubożą, / A rzekę, że i gubią (Troja. poznasz potym!)”. Zastanawiał się, jak „orszak darmozjadów”, który „ustawicznym / Próżnowaniem a zbytkiem jako wieprze tyją” będzie bronił ojczyzny: „Jako ten we zbroi / Wytrwa, któremu czasem i w jedwabiu ciężko? / Jako straż będzie trzymał, a on i w południe / Przesypiać się nauczył'? Jako stos wytrzymać / Ma nieprzyjacielowi, który ustawicznym / Pijaństwem zdrowie stracił'? Takimi się czując, / A podobno nie czując, na wojnę wołają / Boże, daj mi z takimi mężami zawżdy czynić!”.

W końcu głos zabrał Menelaos. Czuł się upokorzony przez Trojan. Przecież zażądał zwrotu swej żony, chciał sprawiedliwości, ale nic nie otrzymał. Zwróciwszy się do bogów, poprosił z goryczą o pomszczenie doznanych krzywd: „dajcie mi na gardle / Usieść Aleksandrowym i miecz krwią napoić / Człowieka bezecnego, ponieważ i on mej / Zelżywości dawno syt, i dziś się ją karmi”.
Mężczyźni odeszli.


Stasimon III
Chór zapowiedział w swojej pieśni zbliżający się nieuchronnie moment konfrontacji Parysa z Menelaosem.

Chorus po raz kolejny zaśpiewał pieśń, komentującą opisywane wydarzenia. Zwrócił się z apostrofą do „białoskrzydłej morskiej pławaczki”, do statku, którym Parys udał się do Grecji. Zapowiadał nadejście czasów, gdy Parys zmierzy się z Menelaosem.

Epeisodion V

Antenor sugerował Priamowi, iż w związku ze zbliżającą się wojną konieczne jest poczynienie przygotowań. Król naśmiewał się jedynie ze słów poddanego, uważając, że kieruje nim strach. Antenor przestrzegł Priama, by ten nie lekceważył zagrożenia. Do mężczyzn podeszła Kasandra, córka Priama, ogarnięta proroczym natchnieniem. Kasandra była wyraźnie zmęczona proroczym natchnieniem. Pod wpływem nagłego impulsu od Apollona przepowiedziała, iż Troję wkrótce spotka krwawy upadek. Kasandra przepowiedziała przebieg bitwy trojańskiej. Widziała śmierć Hektora, swojego brata, czyny i śmierć Achillesa. Zapowiedziała nawet, podstęp Greków w postaci konia trojańskiego. Kobieta pogrążyła się w rozpaczy nad losem ojczyzny oraz jej najbliższej rodziny.

Nagle pojawili się Antenor i Priam. Pierwszy z nich zapewniał króla, że konsekwencją jego decyzji o nieoddaniu Heleny Grekom będzie wojna. Nalegał na rozpoczęcie przygotowań do starcia: „hołdownym książętom. / Rozkaż być pogotowiu; żołnierzom przepowiedz / Służbę; szpiegi rozeszli; straż miej i na morzu, / I na ziemi, aby cię łacni niegotowym / Grekowie nie zastali. To jest rada moja”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7  


Szybki test:

Helena była nagrodą Parysa od bogini:
a) Minerwy
b) Junony
c) Artemidy
d) Wenus
Rozwiązanie

Medea została uprowadzona przez:
a) Apolla
b) Menelaosa
c) Jazona
d) Achillesa
Rozwiązanie

Kto nazwał Troję nierządnym, bliskim „zginienia” królestwem?
a) Ulisses
b) Menelaos
c) Helena
d) Kasandra
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w pigułce
Geneza i tytuł „Odprawy posłów greckich”
Problematyka „Odprawy posłów greckich”
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Jan Kochanowski - biografia
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykładem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Cechy dramatu antycznego na przykładzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Obraz polskiego społeczeństwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treści „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Plan wydarzeń „Odprawy posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”

Tagi:
• Odprawa posłów greckich Kochanowskiego • opracowanie Odprawy posłów greckich • życiorys Jana Kochanowskiego • Odprawa posłów greckich jako dramat antyczny • Polska w Odprawie posłów greckich • polityka w Odprawie posłów greckich • Krytyka społeczeństwa polskiego w odprawie posłów greckich • Odprawa posłów greckich uniwersalne przesłanie • geneza dramatu Odprawa posłów greckich
Partner serwisu: